Každý môže pomôcť

Viacerí z nás cítia tieto dni potrebu pomáhať a prispieť svojou troškou k zlepšeniu sveta. Nie každý však má možnosť zapojiť sa do projektu skautskej služby a tak hľadáme spôsoby, ako byť osožný. Prečítajte si naše nápady a inšpirujte sa.

Uši

Tieto dni omieľaná téma snáď všade. Ten kto vie šiť a má látku, šije rúška. Ale čo, ak niekto nevie šiť, nemá látku alebo dobre nevidí? Pomôž. Uši viacero rúšok a podaruj ich. Umiestni do spoločných priestorov v paneláku krabicu s rúškami a napíš susedom, aby si vzali, ak potrebujú.

Tip: Ak rozdávaš rúška, nezabúdaj ľudí poučiť o ich správnom používaní. Inšpiruj sa scoutshopom: www.scoutshop.sk/skautske-bavlnene-ochranne-ruska/ .

Zavolaj

Poteš svojich blížnych s ktorými sa nemôžeš tieto dni stretnúť aspoň telefonátom. Spýtaj sa ich, ako sa majú a veď dialóg v pozitívnom duchu. Skús si spomenúť aj na svojich známych, s ktorými si nie ste takí blízki a ktorí sa v tieto dni môžu cítiť osamelo. Zavolaj aj im a poteš ich.

Tip: Nie všetci vedia správne triediť informácie, ktoré na internete nájdu. Naštuduj si aktuálne dianie z overených zdrojov a podeľ sa o tieto informácie, pomôž vyvrátiť hoaxy a pochopiť fakty.

Douč

Máš spolužiaka, či kamoša, ktorý by potreboval pomôcť s učením do školy? Dohodnite si online stretnutie a douč ho. 

Tip: Doučovanie môže byť zo školských predmetov, ale aj rôznych zručností. Už ste skúšali piecť spoločne chlieb cez internet? Vhodnejšia doba na to snáď ani nebude.

Zabav

Rodičia sa pre vás doma snažia vymyslieť každú voľnú chvíľu nejaký program a ty už vidíš, že im dochádzajú nápady? Vezmi iniciatívu do vlastných rúk a priprav si ty niečo pre nich alebo pre súrodencov.

Tip: Inšpiruj sa skautskými hrami, odborkami alebo najnovšími výzvami.

Uprac

Hovorí sa, že čistota pol života. Dnes možno aj celý. Na hygienu treba dbať vo zvýšenej miere a to neplatí len o našich rukách a rúškach. Vyupratujte doma, vyumývajte, vyčistite.

Tip: Za použitia vhodných ochranných prostriedkov vydezinfikujte aj spoločné priestory v paneláku.

Tip: Na zmiernenie izolácie od zvyšku sveta pomáha umyť okná 😉 Potom si určite pustite tématickú pesničku

Poďakuj

Poteš niekoho, kto musí chodiť do práce alebo kto dobrovoľne pomáha druhým. Napríklad pani predavačka, šofér autobusu, hasič, záchranár, policajt, lekár, skaut šijúci rúška… Vyčaríš úsmev a pohľadenie na duši, čo je viac?

Tip: Natoč povzbudzujúce domáce video a rozošli ho pokojne viacerým ľuďom (a my si ho tiež radi pozrieme – sluzba@skauting.sk)

Seď doma!

Nie doslova. Sedieť nemusíš. Buď osožný, pomáhaj a buď veselej mysle a rob to všetko z domu 🙂

Ak by ste čokoľvek potrebovali, sme tu pre vás na sluzba@skauting.sk

Koordinačný tím Skautskej služby